Haber Detayı
25 Ekim 2020 - Pazar 00:36
 
SEZAİ KÜTÜK: İŞİNİ DOĞRU YAPAN HERZAMAN KAZANIR
MTK Gayrimenkul ve İnşaat firmasının sahibi Sezai Kütük, Silivri Özel Haber’e konuştu.
YAŞAM Haberi
SEZAİ KÜTÜK: İŞİNİ DOĞRU YAPAN HERZAMAN KAZANIR

Silivri Özel Haber’in imtiyaz sahibi gazeteci Fatma Sarıbıyık’ın sorularını yanıtlayan Gayrimenkul Danışmanı Sezai Kütük, yatırımcıların nelere dikkat etmesi gerektiği, pandemi sürecinde emlak sektörünün ve esnafların nasıl etkilendiği ve yatırımcıya en çok kazandıran yatırımların neler olduğuna  yönelik bir çok konuya açıklık getirdi.

İşte Silivri Özel Haber Sitesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Fatma Sarıbıyık Yıldırm’ın sorulanı açık yüreklilikle cevaplayan Gayrimenkul Danışmanı Sezai Kütük röportajı:

“13 YILDIR BU SEKTÖRÜN İÇİNDEYİM”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Öncelikle röportaj talebimi kabul ettiğiniz ve iş yerinizin kapılarını Silivri Özel Haber’e açtığınız için teşekkür ediyorum. Biz sizi tanıyoruz Sezai bey. Ama Silivri Kamuoyu için, takipçilerimiz ve okuyucularımız için, özellikle de gayrimenkul almayı düşünen vatandaşlarımız için Sezai Kütük kimdir, ne zamandır bu gayrimenkul danışmanlığı yapıyor, bu melekte ki serüveni nedir?

Sezai Kütük: Ben de size  teşekkür ediyorum bizlere kendimizi anlatma ve tanıtma fırsatı verdiğiniz için. Hoş geldiniz.  Ben Sezai Kütük. 1985 doğumluyum. Silivri’de ikamet etmekteyim. Tabi ki hepimiz bir Silivri sevdalısıyız. Ancak aslen Karadenizliyim, Ordu’luyum. 2002 yılında Silivri’ye geldim. Daha önce inşaat sektöründeydim. Yaklaşık 12-13 yıldan beri gayrimenkul sektörüne geçtim. 13 yıldır da Silivri’de gayrimenkul işi yapmaktayım. Çevremize, tanıdıklarımıza Silivri’yi güzel bir tanıtımla vatandaşlara ve yatırımcılara burayı tavsiye ediyoruz.

“SİLİVRİ YATIRIMCISINA CİDDİ KAZANDIRACAK BİR BÖLGE”

Silivri bu işle ilgili İstanbul’un son noktası olmakla beraber, alıcısına, yatırımcısına ciddi kazandıracak bir bölge.  Çünkü gelişime hazır bir bölge.  İnsanların Silivri’ye neden yatırım yapması gerektiğini, insanların Silivri’ye neden gelmesi gerektiğini tek tek bunları hem sosyal medyamızdan, hem de sizlerin vasıtasıyla insanlara Silivri’mizi tanıtıyoruz.

“PANDEMİ SÜRECİNDE İSTANBUL’DA YAŞAYANLARIN İLK TERCİHİ SİLİVRİ OLDU”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Ben hemen burada sormak istiyorum; az önce konuşmanızın arasında dediniz ki Silivri herkese kazandıran bir bölge. Evet, Silivri kazandırıyor ama. Dünyayı ve bizim ülkemizi de kasıp kavuran bir pandemi süreci var. Bu süreçte hem gayrimenkul -emlak sektörü, hem de yatırımcı nasıl etkilendi? Bu süreç size nasıl yansıdı?

Sezai Kütük: Tabii ki bize yansıdı, bizi de etkiledi. Her şeyden önce İstanbul metropol bir şehir, çok kalabalık bir şehir. Silivri, Çatalca, Arnavutköy bölgeleri daha sakin, daha doğayla iç içe olduğu için buralar çok büyük tercihler oldu. İstanbul artık bir beton yığını oldu ve insanlar artık daha oksijen alabileceği, daha temiz hava alabileceği noktaya gitmek istiyor. Tabi ki bu bakımdan İstanbul’un ilk tercihi Silivri oldu. Hem İstanbul’a bağlı olması, hem de yüzölçümü yüksek olmasından dolayı  29 tane köy var, doğası, denizi, doğal yaşamı, gıdası, tarımı ile yatırımcının tercihi Silivri’den yana oluyor. Buraya gelen müşteriler buradan süt almadan gitmiyor. Doğal bir şey alıyor, bu çok güzel bir şey ve beni de çok memnun ediyor.

“SİLİVRİ İLERİDE CİDDİ ANLAMDA PRİM YAPACAK BİR BÖLGE”

Ayrıca bunun dışında da İstanbul tapulu yer alıyor. Ve Silivri ciddi anlamda prim yapacak bir bölge.  Şu an Silivri fazla bir zaman değil, yani 15-20 yıl değil, 5-6 sene sonra Silivri’de alınan yerlerin şu anki fiyatları birkaç kat yükselecek. Mutlaka birkaç katını geçecektir.  Şu an alınan yerler çok daha fazla değer kazanacak.

 

“SİLİVRİ’YE YAPILACAK ÇOK BÜYÜK PROJELER VAR”

Silivri’ye yapılacak olan çok büyük projeler var. Bunlardan bir tanesi, Uluslar arası Liman Projesi. Bu çok önemli bir proje. Silivri’ye daha şimdiden ok artı kattı.  Kuzey Marmara Otoyolu. Tabi ki buda çok değer kattı Silivri’ye. Yeni projesi hazırlanan Alipaşa’da Karma Sanayi  projesi  var. 3800 önüm arazinin üstüne kurulacak büyük bir sanayi projesi bu. Şu anda da zaten projeden satılıyor. Bunlar Silivri için hep bir artıdır. Metrobüs güzergahları belli oldu, fuar alanları var ve bunlar çok büyük bir artı kazandırıyor Silivri’mize. Onun dışında hızlı gelişen konutlar var.  KİPTAŞ konutları 3. ve 4. Etap konutları olmak üzere TOKİ konutları var. TOKİ’nin ve KİPTAŞ’ın tarafı şu an hızlı bir şekilde dolmakta.

“BİR YERDE İŞ SAHASI VARSA O YERİN GELİŞMESİ HER ZAMAN ÖN PLANA ÇIKAR”

Onun dışında yine devlet kurumları KİPTAŞ ve TOKİ daha farklı yerler alıyor. Bazı firmalar Alipaşa’dan, Değirmenköy’den, Sinekli bölgesinden 500 dönüm 700 dönüm, 800 dönüm gibi ciddi yerler topladılar. Değirmenköy mesela tamamen bir sanayi bölgesi. Bu Değirmenköy için büyük bir artış. Bir yerde iş sahası varsa o yerin gelişmesi her zaman ön plana çıkar.

“ÇOĞU SEKTÖR FARKLI ETKİLENMİŞ OLABİLİR AMA, BİZİM SEKTÖRÜMÜZ İYİ ANLAMDA ETKİLENDİ”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Evet Silivri’miz pandemi’den sonra kaçılacak, yaşanılacak en güzel ilçelerden bir tanesi. Peki, siz gayrimenkulcü olarak şu pandemi sürecinde nasıl etkilendiniz?

Sezai Kütük: Çoğu sektörler farklı etkilenmiş olabilir ama, bizim sektörümüz iyi anlamda etkilendi. Şöyle iyi anlamda etkilendi. İnsanlar pandemi olayından kaçmak için hep müstakil yerler, villalar, araziler olmak üzere buralara geldi. Şu an eni yapılar, yeni projeler satışa hazır durumda. Onun dışında bizde araştırıyoruz bugün İstanbul’da insanlar 1 milyona, 2 milyona daireleri satıyor buradan 1 dönümün, 2 dönümün içerisinde müstakil ev alabiliyorlar. Onlara da cazip geliyor. Buda çok büyük bir artış. Çünkü insanlarda biliyor ki, kısa bir zaman içersinde ve sonrasında bugün 1 milyona aldıkları yerler bir iki sene sonra olacak 3 milyon. Bu tarafa kaçış oluyor ama bu kaçışın da bir kar marjı oluyor, bir getirisi oluyor ve ciddi bir getirisi olacak bu yatırımların. Sadece bu yılla alakalı Ortaköy, Kavaklı bölgesinin orada 1 dönümlük imarlı  araziler var ve sadece orada 3 bine yakın arsa satışı olmuş. Silivri’nin yakın bölgeleri Gümüşyaka, Çanta, Kavaklı, Ortaköy, Selimpaşa’da özellikle arsa ve müstakil yerlere çok ciddi talep oldu.

“İŞİNİ DOĞRU YAPAN HER ZAMAN KAZANIR”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Yine sizin söylediğiniz “ Silivri herkese kazandırıyor” sözünüzden yola çıkarsak, Silivri emlak sektörüne kazandırıyor mu? Yoksa işini doğru yapan mı kazanıyor?   

Sezai Kütük: İşini doğru yapan her zaman kazanır. Her zaman söylüyorum ben bir bölgede otomotiv, inşaat  ve emlak sektörü bulunduğu zaman her zaman bulunduğu bölgeye kazandırır. Çünkü sirkülasyon çok çok fazla olur. Bugün biz yerleri satış yaptığımız zaman alan insan kazanıyor, satan insan parasını kazanıyor ve kazandığını da farklı yerlerde, dairede veya başka yatırımda değerlendiriyor. Buda ekonominin genişlemesine, insanların rahatlamasına yöneliyor. 

“DOĞRU TİCARET, DOĞRU YATIRIM YAPTIRIRSAN HEM İNSAN KAZANMIŞ OLURSUN HEM DE İNSANLARA GELECEK KAZANDIRMIŞ OLURSUN”

Aslında yaptığımız iş çok zor bir iş. Karşıdan bakıldığında emlakçılar kolay para kazınıyor gibi görünüyor. Ama kesinlikle kolay para kazanmıyor. Ben her zaman söylüyorum, insanların hayatı boyunca hayal edip biriktirdiği birikintileri hiç tanımadığı insanlara bırakıyor. Bu işin en güzel tarafı karşındaki kişiye doğru ticareti yaptırıp, doğru bir şekilde yatırım yaptırırsan hem insan kazanmış oluyorsun, hem de insanlara gelecek kazandırmış oluyorsun. Önemli olan burada ben yer satıyorum para kazanacağım değil, insanların bütçesine göre, isteklerine göre doğru yönlendirmektir. En önemlisi budur. Ben müşterilerime de söylüyorum, 3 dönüm almak sizin çok kazanacağınız anlamına gelmiyor. 5 dönüm almak sizin çok kazanacağınız anlamına gelmiyor. Doğru yerden imara yakın yerler olabilir, yerleşime daha yakın yerler olabilir, kısa sürede kazandıracak olan yerler metrekaresi düşük olabilir ama daha fazla getirisi olabilir. Ama bazı müşterilerimizde var tarımla alakalı istekleri oluyor. Tabi bu yerler yerleşimden uzak yerler ve onlar için daha uygun. Biz gelen müşteriye soruyoruz kafanızda nasıl bir yatırım var, uzun vade mi, kısa vade mi, beklentiniz ne, arayışınız ne diye soruyoruz. İnsanların taleplerine göre biz yardımcı oluyoruz. Yani biz kendimiz yönlendirmiyoruz, onların isteklerine göre seçenekler sunuyoruz.

“HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPACAK”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Yatırımcı bir emlakçıya, mutlaka işinde iyidir ama kendini sağlama almak için, güven duymak için bir emlakçı da ne arar? Veya bununla ilgili bir belgeniz var mı? Yada kanun nezdinde emlak sektörüyle ilgili öyle bir yasa çıktı mı?

Sezai Kütük: Avukat avukatlığı bilir, Gazeteci gazeteciliği bilir, Doktor’da doktorluğunu bilir. Herkes bildiği işi yapacak. Emlak piyasası çok değişik, bilgisi ola, belgesi olmayan, hiç yerle alakalı, parselle alakalı, tapuyla, belediyeyle, tarımla, vergi dairesiyle alakalı hiç bilgisi olmadan sadece parasal düşünceyle yapılmasına kesinlikle karşıyım. Bunların eğitimini almaları lazım. Yani bu sektörün resmi işlerini bilmeleri lazım. Tapuda üstüne borcu ipoteği var mı, belediyede borcu var mı, vergi dairesinden vergi ilişiği kesilmiş mi bunları bilmesi lazım. Çünkü satış olduktan sonra zararlar tamamen yatırımcıya geliyor. Bunların önüne geçmek için hem alıcının hem satıcının daha güvenilir, daha kontrollü yatırım yapmaları için emlakçıların mutlaka mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Bu yasa şu anda da yürürlüğe girmiş durumda. Bizim mesleki yeterlilik belgemiz mevcut. Emlak sektöründe mutlaka mesleki yeterlilik belgesi olacak, vergi levhası olacak, kendine ait iş yeri olacak. Çünkü biz bugün yeri yurdu olmayan insanla ticaret yaptığımız zaman yarın satmak siyebiliriz veya başka bir sıkıntı olabilir. Nerden aldık, ne yaptık buna bakmak lazım. Ticaret, yatırım yapıldığı zaman emlakçının  satıcı kadar, alıcı kadar sorumluluk alması lazım. Sorumluluk alan meslektaşlarımızla her türlü ticaret yapabilirler.

“GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE VERİLMESİ GEREKEN EN İYİ HİZMET DOĞRU BİLGİDİR”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Siz MTK Gayrimenkul olarak vatandaşlara, yatırımcılara ne gibi hizmetler veriyorsunuz? Yani şu kurumun altında ne gibi hizmetler sunuluyor. Baktım inşaatta yazıyor, danışmanlıkta yazıyor. Bunları bütünlediğimiz de ortaya ne gibi hizmetler çıkıyor? 

Sezai Kütük: Başta da söylediğim gibi inşaat sektöründen gelmeyim. Aile inşaata devam ediyor. Bunun dışında gayrimenkul danışmanı sadece gayrimenkul satacak anlamına gelmez. Yani satıştan daha fazla bizi insanlar arıyorlar parsel soruyorlar, fiyat soruyorlar veya daire alacaksa konumunu, binanın yaşını soruyorlar. Gayrimenkulde verilmesi gereken en iyi hizmet ana bilgi, doğru bilgi.

İnsanlar alacakları yeri belediyeye, tapuya, vergi dairelerine, tarım müdürlüklerine mutlaka sormalılar ve ne aldığını bilmeleri gerekiyor.  Arsa mı alıyorlar, tarla mı alıyorlar, hisseli yer mi alıyorlar bunların bilgisini mutlaka almaları lazım. Şu anda zaten teknoloji gelişmiş durumda. Verilen parsel numaraları tapuyla, belediyeyle eşleştiği takdirde birkaç tane daha meslektaşımızı arayarak kendileri de fiyat ekspertizi yapmaları gerekiyor.  Çünkü emlak sektöründe fiyatlarda artık üç aşağı beş yukarı oynamaya başladı. Fiyatların oynamasının sebebi  ise yerleşime yakın yerler, yolu, suyu, elektriği olan yerler de tabi ki fiyatlar farklı olabiliyor. Araştırmalarını yapsınlar ve ona göre yatırımlarını yapsınlar. Alınan mal hiçbir zaman zarar etmez. Özellikle Silivri bölgesinde değerinde alındığı takdirde minimum 20,30 mutlaka yıllık kazancı olacaktır. Tabi ki bir proje açıklanır o zaman kazancı 40, 5’ye kadar gider.

“HEPSİNE TALEP VAR, ANCAK TOPRAK HER ZAMAN KAZANDIRIR”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: Gayrimenkul sektörünün içinde olan biri olarak Silivri’de en çok eve mi, yani diareye mi, yoksa toprağa mı yatırım yapıyor?

Sezai Kütük: Daireye de talep var tarlaya da, arsaya da. Eğer ihtiyacın dışında bir yatırım yapılmak isteniyorsa kesinlikle toprak diyorum. Çünkü toprağa yapılan yatırım her sene bir kat, iki kat daha fazlasını kazandırır. Toprak her zaman kazandırır. Bura da inşaat sektörünü de kötülememek lazım. Ama toprak olayı bambaşka. Bugün 500 bin liraya daire alıyoruz, 10 yıl sonra alıcısı daire kaç senelik diyor, ona göre değer biçiliyor. Toprak alıyoruz, 10 yıl sonra yılını falan sormuyorlar. Çünkü toprak hiçbir zaman değer kaybetmiyor.

“SİLİVRİ’DE BÜTÜN ESNAFLARIMIZ DÜZGÜN VE DÜRÜSTTÜR”

Fatma Sarıbıyık Yıldırım: röportajımızın sonuna geldik. Son olarak MTK Gayrimenkul’ün sahibi olarak yatırım yapmak isteyen vatandaşlara ne söylemek istersiniz?

Sezai Kütük: Silivri’de gerçekten esnaflarımız çok düzgün. Hepsinden Allah razı olsun. Hepsi de duyarlı insanlar. Sadece emlak ile alakalı değil Silivri’de ki bütün esnaflarımız düzgün ve dürüsttür. MTK Gayrimenkul olarak ise sadece emlak ile alakalı düşünmediğimiz projelerimiz de var. Bununla alakalı Silivri Emlak Derneği kurduk. Üyelerimiz her gün git gide artıyor. Hem doğru yatırım yaptırmak, hem de biz Silivri’de yaşayan esnaf olarak Silivri’ye daha faydalı bir vatandaş olmak için bazı çalışmalarımız var. Silivri’de, Silivri’nin köyleri de Silivri’de yaşayan insanlar da bu kurduğumuz derneğin ileride faydasını görecek. Çünkü herkesin bir birine faydası olacak.  Silivri halkı da bunun faydasını görecek. Dernek olarak gerek durumu olmayan vatandaşlarımıza yardım etmek, gerekse maddi imkânsızlıklardan dolayı okuyamayan öğrencilere yardımcı olmak gibi birçok desteğimiz olacak.  

Kaynak: Editör: Fatma Sarıbıyık Yıldırım
Etiketler: SEZAİ, KÜTÜK:, İŞİNİ, DOĞRU, YAPAN, HERZAMAN, KAZANIR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı