Yazı Detayı
26 Ocak 2020 - Pazar 14:31
 
KONUŞUYORUZ AMA ÖNLEM ALMIYORUZ!
Fatma Sarıbıyık Yıldırım
fatmasrbyk@gmail.com
 
 

Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama deprem Silivri’ye bağıra bağıra geliyorum diyor arkadaşlar. Ve bizler de sadece konuşuyoruz, bilip bilmeden yorumlar yapıyoruz. Bu kadar çaresiziz depremin karşısında işte.

Evet doğal afetin karşısında ne yaparsak yapalım önüne geçemeyiz. Akacak kan damarda durmuyor maalesef.  Peki akacak kan damarda durmaz deyip susup beklemeli miyiz? Tabi ki hayır! Özellikle fay hattının tam üstünde oturan Silivri’liler olarak tedbirlerimizi almak zorundayız. Gerek binalarımızın deprem etütlerini yaptırarak, gerekse kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirerek elimizden gelen her türlü tedbiri almak durumundayız.

 

Evet, mal canın yongası. Lakin deprem ne canı düşünür nede yongasını. Silivri Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz göreve geldiği günden beri her fırsatta depreme karşı kentsel dönüşüm projesinin acilen hayata geçirilmesini dile getiriyor.  

 

Silivri Dayanışma Platformu da deprem gerçeğine karşı harekete geçti ve bu konuda bir deprem çalıştayı düzenleme hazırlıkları içerisinde. Deprem uzmanları, teknik adamlar depreme karşı uyarıyor. Kısacası hepimiz deprem gerçeğini biliyoruz. Biliyoruz ama sadece konuşuyoruz. Felaket olduğunda yardıma koşuyoruz ama felaket olmadan önce önlem almak için hiçbir şey yapmıyoruz. Ne kadar acı değil mi? Yardımsever bir milletiz ama tedbirsever olamadık.

 

Elazığ’da yaşanan depremi hepimiz gördük. Orada yaşanan can pazarını en acı şekilde yüreğimizde htik. Onlarca kardeşimiz deprem şehidi oldu, yüzlerce kardeşimiz de yara aldı. Hala enkaz altında kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimiz var. Fiziki yaralar elbet iyileşecektir. Peki ya depremin yarattığı psikolojik travma nasıl atlatılacak? Depremde yakınlarını, sevdiklerini kaybeden vatandaşlarımızı hangi söz teselli edecek?

 

2019’un sonlarında Silivri’de başlayan 5’lik, 6’lık depremler Manisa ile devam etti ve sonunda Elazığ’ı vurdu. Tüm bu gerçekler ortadayken, bu saatten sonra elimiz kolumuz bağlı duramayız, susup oturamayız. Silivri Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’ın dediği gibi bir an önce kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmelidir.

 

Jeofizik Mühendisi Rıfat Kutlu’nun uyardığı gibi acilen kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanmalıdır. Başlanmalıdır ki, olası büyük bir depremi en az hasarla atlatabilelim. Doğal afet deyip bağıra bağıra gelen depremi oturup beklemeyelim. Yöneticiler ve vatandaşlar olarak bizlerde tedbirlerimizi alalım. Kısacası demem o ki; tedbir bizden, takdir Allah’tan.

 

Son olarak; Elazığ’da yaşanan depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Enkaz altında kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimizin de Allah yardımcısı olsun...Ve böylesine acıların yaşandığı, yüreklerin dağlandığı deprem üzerinden siyaset yapanlara da lanet olsun!

 
Etiketler: KONUŞUYORUZ, AMA, ÖNLEM, ALMIYORUZ!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı