Yazı Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 17:20
 
ACI KAYBIMIZ...
Safiye KUYUMCU
safiye.kuyumcu73@gmail.com
 
 

-Ahh Mehmet’im...

-Kınalı kuzum...

-Nerdesin şimdi? Nerdesin be yavrum? Sen nasıl toprak olacaksın şimdi?”

Bir annenin çaresiz yakınmaları… Ne yapacağını bilemiyor. Kime sarılsa az geliyor. Etraftaki kalabalıktan yükselen bir cümle: “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!”

Vatan bölünmesin diye her şey yapılırdı tamam da şehitler diyorum, ölmez mi hakikaten?

Yürek yangın yeri… Mehmet, Mehmetçik. Kim olduğunu bilmiyorum. Hangi yemeği sevdiğini, hangi takımı tuttuğunu, sevdiğin yemeğin içinden soğanını ayırıp ayırmadığını bilmiyorum. Ama yine de yüreğim yangın yeri be Mehmet’im.

Anneni, babanı düşünüyorum…  Bir vakit gecenin üçüydü saat. Sen de üç yaşındaydın belki. Ateşler içinde, alnında boncuk boncuk terle sayıklıyordun ve onlar başından bir saniye bile ayrılmadan oracıkta, yürekleri titreye tireye “Ne yapsak da iyi olsa?” düşüncesiyle yanıp kavruluyordu. O vakit gece, olmak bilmiyordu sabah.

Sonra yine başka bir gün. Bisiklet sürmeyi öğreniyordun sen. Korkma diye babanın bir eli hep bisikletteydi. Biraz alıştığında bisikletten elini çekti. Sen ne kadar çok bağırmıştın bisikleti bıraktığı için.

Belki bir gün de aşı olmamak için okuldan kaçmışsındır. Başka bir gün de sınavın birinde kopya çekmek için uğraşıp öğretmenini kızdırmışsındır. Belki bir gün de hayatının aşkı ile tanışmışsındır… Ne bileyim.

Şimdi annenin sana olan o haykırışı var ya… İşte o haykırışta hissediyorum bunların hepsini. Tüm dünya duyarsa belki sen de duyarsın diye yüreği yana yana bağırıyor.

Ahhh be Mehmet’im, deldin geçtin şu yüreği…

Nasıl dayanırız biz şimdi?

Duymuşsunuzdur haberleri biraz.  Ama yine de ben tekrar hatırlatayım. Bir başlık geçti bu sabah: “Son Dakika! Batman’da bölücü terör örgütü PKK tarafından kurulan hain tuzakla kahraman askerlerimiz şehit düştü.”

Hiç tanımadığım Mehmet’im için htiğim bu acayip duyguyu nasıl anlatayım şimdi sizlere… Dedim ya en başında; yürek yangın yeri, yürek talan… Karmakarışığım. Ne diyeceğimi bilemiyorum.  

Şehitler Ölmez… Vatan Sağolsun…

Yeri gelmişken de söylemeden geçemeyeceğim: Mehmet’imin acısını anlatacak herhangi bir kelime hiçbir dilde yok. Ve ben, bunu yapanlara Allah hakkı için hakkımı helal etmiyorum.

Ruhun şaad olsun Mehmet’im. Biliyorum, intikamın misliyle alınacak.

 
Etiketler: ACI, KAYBIMIZ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı