Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 12:45
 
JANDARMA SAHTE PARA ŞEBEKESİNİ ÇÖKERTTİ
Jandarma Komutanlığı ekipleri, “Paramız Güvende” operasyonlarıyla; sahte döviz ve Türk Lirası imal ederek İstanbul başta olmak üzere turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere sahte para tedarikinde bulunan şebekeyi çökertti.
ASAYİŞ Haberi
JANDARMA SAHTE PARA ŞEBEKESİNİ ÇÖKERTTİ

Operasyonlarda toplamda 750 bin sahte dolar ile 76 bin sahte Türk Lirası ele geçirilirken, yakalanan 5 şebeke üyesi tutuklandı. 

Turistlere Sahte Döviz Satacaklardı
 İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir şebekenin sahte para ürettiği ve ürettikleri sahte döviz ve Türk Liralarını ülke genelinde özellikle yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgelerde piyasaya süreceği yönünde ihbar aldı. İhbarı değerlendiren Jandarma ekipleri, yapılanan N.Y. isimli şüphelinin liderliğinde kurulan ve bünyesinde B.İ, S.T, I.İ, ve H.P isimli şüphelileri barındıran suç şebekesi tespit etti.

İstanbul'un iki yakasında da faaliyet gösteriyorlarmış

Ekipler, şebekenin İstanbul'un her iki yakasında da faaliyet gösterdiği, sahte paraları şebeke bünyesinde yer alan I.İ ve H.P isimli kalpazanların ürettiği, B.İ ve S.T isimli şebeke üyelerinin de üretilen sahte paraları piyasaya sürmek üzere dağıtım yaptığı, tüm bu süreci yöneten ve sahte paraların kime dağıtılacağını belirleyen kişinin N.Y olduğu belirlendi. Şebeke Çökertildi

Sahte dövizleri turistlerin yoğun olduğu bölgelere dağıtacaklardı

Ekipler, Şebekenin son dönemde yabancı turistlere yönelik sahte döviz ürettiği ve ürettikleri sahte dövizleri yabancı turistlerin ağırlıklı olarak bulunduğu bölgeler başta olmak üzere dağıtacaklarının tespit edilmesi üzerine operasyon için düğmeye bastı.

4 farklı adrese eşzamanlı operasyon yapıldı

Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 4 farklı adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla; şebeke lideri N.Y ile yardımcısı H.P 500 bin sahte dolar ile, B.T ve I.İ 76 bin sahte Türk Lirası ile, B.İ ise yabancı turistlere yönelik olarak sahte döviz tedarik etmek üzere bulunduğu Sultanahmet'te 250 bin sahte dolarla kıskıvrak yakalandı.

"Paramız Güvende" operasyonu başarıyla sonuçlandı 

Düzenlenen “Paramız Güvende” operasyonuyla; 5 şüpheliden oluşan şebeke çökertildi ve toplamda 750 bin sahte ABD Doları ile 76 bin sahte Türk Lirası ele geçirildi. Yakalanan şebeke üyelerinin tamamı çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak/ Silivri Heber Ajansı

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: JANDARMA, SAHTE, PARA, ŞEBEKESİNİ, ÇÖKERTTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı